Vše o Star Wars

Epizódy

Star Wars:Epizóda l Skrytá hrozba (1999;The Phantom Menace)

Star Wars: Epiz
óda II – Klony útočia (2002;Attack of the Clones)

Star Wars: Epizóda III – Pomsta Sithov (2005;Revenge of the Sith)

Star Wars: Epiz
óda IV – Nová nádej (1977;A New Hope)

Star Wars: Epiz
óda V – Impérium vracia úder (1980;The Empire Strikes Back)

Star Wars: Epiz
óda VI – Návrat Jediho (1983;Return of the Jedi)

Epizóda l-Skrytá Hrozba


Galaktickou republikou zmítají nepokoje. Vznikly spory ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám.

Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její smrticí bitevní lodě, které zahájily úplnou obchodní blokádu malé planety Naboo. 

Zatímco Republikový kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozpravy, Nejvyšší kancléř tajně vyslal dva rytíře Jedi, ochránce míru a spravedlnosti v galaxii, aby konflikt zažehnali...

Velvyslanci nejvyššího kancléře dorazili na velící loď Obchodní federace s posláním vyjednat mír. Jsou jimi dva rytíři Jedi, mistr Qui-Gon Jinn a jeho padawan Obi-Wan Kenobi. Místokrál obchodní federace, která má spolky s tajemným Sithem Darth Sidiousem na jejich požadavky nepřistoupí a vyšle invazní armádu droidů na planetu Naboo, aby mohli zatknout královnu Amidalu a donutit ji podepsat smlouvu. Jediové po bitvě s droidy na velící lodi se dostanou i s invazními transportéry federace na planetu, kde se budou snažit dostat do hlavního města. Narazí na gungana Jar Jara Binkse, který kvůli své nemotornosti byl vyloučen z hlavního města gunganů, do kterého je poté zavede. Bude ale zatčen, protože se vrátil a Jediové budou rozmlouvat s radou gunganů. Dostanou speciální podvodní loď Bongo a spolu s Jar Jarem, kterého Qui-Gon osvobodí úspěšně proplují podvodním královstvím nebezpečně dravých ryb a dostanou se k hlavnímu městu planety Naboo.

Invazní armáda Obchodní federace se dostala do hlavního města planety a místokrál zatkl královnu Amidalu. Po pár hodinách ji předává droidímu komandérovi, který ji za společnosti dalších droidů odvede do hangáru. Obi-Wan s Qui-Gonem královnu s jejími pobočníky osvobodí a nabídnou jim odlet na planetu Coruscant, kde by mohli tuto nepříjemnou záležitost vyřešit. Podaří se jim dostat do hangáru a odletět královským křižníkem. Při průletu blokádou křižníků Obchodní federace astronomický robot R2-D2 zachrání jejich loď před zničením, je ale stále poškozena a tak jsou nuceni nouzově přistát na písečné planetě Tatooine. 

Qui-Gon Jinn spolu s Jar Jarem a služebnou královny Padmé se vydají do hlavního města planety. U menšího obchodníka Watta seženou součástky, ale nebudou mít pravé peníze na jejich zaplacení. Padmé tam potká mladého chlapce Anakina Skywalkera, který jim nabídne přístřeší před písečnou bouří a zavede je do svého domu, kde bydlí i se svou matkou Shmi. Oba dva jsou otroci obchodníka Watta, který je má pro pomoc v obchodě. Anakin bude chtít závodit v kluzáku, aby jim pomohl sehnat součástky na loď. Mimo to ukáže Padmé svého protokolárního droida C-3PO, který si bude s R2-D2 velmi dobře rozumět. Qui-Gon zjistí, že je s Anakinem spojená velká Síla. Příští den uzavře s jeho majitelem sázku o výhru v závodu a o samotného Anakina. Jeho kluzák, který je v ne příliš dobrém stavu, ještě před startem závodu poškodí zákeřný soupeř Sebulba. Začátek závodu se Anakinovi nezdaří, potom se ale probojuje až na přední pozici a podaří se mu porazit i velmi silného protivníka Sebulbu. Vítězství zajistí potřebné součástky pro opravu lodě královny a Anakinovi svobodu. Pak ho Qui-Gon Jinn vezme sebou na loď, aby ho postavil před radu Jediů na Coruscantu. Ještě před odletem se Qui-Gon se setká s temným Sithským učedníkem Darthem Maulem, před kterým v boji unikne a odletí spolu s ostatními na Coruscant.


Epizóda ll-Klony Útočia

Transportní křižník senátorky Amidaly spolu se třemi stíhačkami přilétá ke Coruscantu, kde přistane na létací plošině. Poté se ozve velký výbuch a celá loď i s posádkou bude zničená. Z jednoho ze stíhačů vystoupí senátorka Amidala, která spatří svou dvojnice Cordé umírající spolu se svým již mrtvým doprovodem.

Zástupci rady Jedi mistr Yoda a mistr Windu budou s nejvyšším kancléřem Palpatinem řešit současnou situaci v Republice. Odtrhávání některých slunečních soustav od Republiky jim dělá velké problémy. Potěší je přežití senátorky Amidaly, která bude chtít zjistit, kdo jí chce zabít. Starat se o její bezpečnost dostanou za úkol Jediové Obi-Wan Kenobi se svým učedníkem Anakinem Skywalkerem, který nyní již vyrostl.

V noci budou Jediové spolu se strážemi hlídat pokoj senátorky Amidaly. Nájemná lovkyně Zam Wesell, která je za neúspěšný atentát na ni zodpovědná, vyšle zabijáckého droida, který nese jedovaté červy, aby zabil senátorku. Droid se dostane k jejímu pokoji a vypustí bezobratlovce na senátorku. Jediové pohotově zasáhnou a červy zničí. Obi-Wan proskočí sklem a zavěsí se na droida, který s ním poletí městem zpátky k Zam. Anakin nasedne do létajícího kluzáku a poletí za Obi-Wanem. Jakmile Zam uvidí svého zabijáckého droida a na něm zavěšeného Jedie, vezme pušku a místo Jediho nechtěně sestřelí svého droida. Pak sedne do svého rychlého kluzáku a odletí pryč. Anakin svým kluzákem podletí padajícího Obi-Wana a pak společně začnou sledovat prchající nájemnou lovkyni. Po dlouhé honičce se zastaví, Anakin vyskočí z kluzáku a dopadne na letící kluzák Zam. Ta se ho bude snažit setřást, ale Anakin ji světelným mečem rozetne kluzák, ovšem Zam mu vystřelí jeho meč z ruky, který potom chytne Obi-Wan. Anakin chytí Zaminu blasterovou pistoli a rozstřelí ji kluzák zevnitř, který okamžitě začne hořet a padat k zemi. Oba s kluzákem spadnou na zem a Zam začne utíkat. Obi-Wan zatím přistane kousek od místa rozbitého kluzáku. Anakin bude pronásledovat Zam až do baru, kde ho před vchodem zastaví Obi-Wan, dá mu jeho světelný meč a pak společně půjdou do baru. Obi-Wan si půjde dát něco k pití, zatím co Anakin bude procházet bar. Zam se zavěsí za jeho záda a vytáhne svou blasterovou pistoli. Když se bude snažit vystřelit, vytasí Obi-Wan meč a usekne ji ruku. Pak ji vyvedou z baru ven a zeptají se ji, koho chtěla zabít. Pak jim bude chtít říci pro koho pracuje, ale zasáhne ji otrávená šipka, která ji okamžitě usmrtí. Oba Jediové už uvidí jen odlétající postavu v lesklém brnění.

Po rozhovoru s radou Jedi bude Obi-Wan pověřen úkolem najít námezdního lovce, který zabil Zam a Anakin odletět se senátorkou Amidalou na Naboo a chránit ji. Ještě před tím si Anakin promluví s nejvyšším kancléřem Palpatinem, který ho bude svými slovy vychvalovat. Pak zajde za senátorkou a spolu odletí k transportním lodím, které letí na Naboo. Anakin rozloučí se s Obi-Wanem a nalodí se na loď, která s nimi odletí.

Obi-Wan zajde do kantýny na Coruscantu za svým přítelem Dexterem, kterého se zeptá na identitu otrávené šipky, kterou byla zabita Zam. Dexter mu poradí, že tyto šipky pochází z planetární soustavy Kamino, kde se vyrábějí klony. Pak Obi-Wan půjde do Jedijského chrámu, kde se bude snažit v archvech najít soustavu Kamino, avšak bez úspěchu. Předstoupí tedy před mistra Yodu a jeho padawany, kteří dojdou k závěru, že informace o soustavě někdo z archivu vymazal. Obi-Wan se tedy vydá ve svém Jedi Starfighteru k soustavě Kamino.

Anakin se senátorkou Amidalou doletí na Naboo, kde se po převozu malou lodí půjdou rozhlédnout po okolní krajině. Pak Anakin senátorku Amidalu políbí, ta to však bude považovat za chybu, která se neměla stát.

Obi-Wan se vynoří z hyperprostoru u planetární soustavy Kamino, která bude na přesně na místě, kde v archivech nebyla. Přistane na přistávací plošině hlavní stanice, kde ho uvítá vysoká a štíhlá postava, která ho zavede rovnou za předsedou vlády Lama Su. Ten Jediho informuje klonech pro Republiku, kterou údajně před deseti lety objednal mistr jedi Syfo-Diaz. Pak Obi-Wanovi ukáže jejich továrnu na klony, a řekne mu, že předlohou pro ně byl námezdní lovec Jango Fett. Po prohlídce mu služebná předsedy vlády Taun-We na jeho přání nabídne, že ho za ním zavede.

Senátorka Amidala s Anakinem budou sedět a povídat si v trávě o věcech politiky. Anakin potom naskočí na jedno z Naboovských zvířat pasoucích se na louce, na kterém se chvíli poveze a pak z něj spadne. Senátorka se k němu rozběhne, protože si bude myslet, že je zraněný. Anakin se začne smát a povalí Amidalu do trávy.

Do bytu Janga je uvede malý chlapec Boba Fett. Obi-Wan se od Janga dozví užitečné informace, pak se vrátí ke svému starfighteru a promluví si s mistrem Yodou a mistrem Windu, kteří mu přikáží, aby Jango Fetta přivedl k nim.

Anakin se senátorkou povečeří a pak se odeberou do místnosti, kde Anakin Amidale vyzná lásku. Ta ale nebude chtít přistoupit na to, že by se vzali, a tak se oba rozhodnou se do sebe nezamilovat.
V noci bude Anakin trpět zlými sny, ve kterých vidí svou matku trpět. Ráno sdělí Amidale, že musí odletět na Tatooine a zjistit, co se jeho matce stalo. Senátorka se rozhodne letět s ním.

Obi-Wan doběhne ke startovací plošině, kde uvidí námezdního lovce a jeho klona Bobu, jak nakládají věci na loď. Jango začne po Obi-Wanovi střílet. Jedi rychle aktivuje světelný meč a hbitě všechny jeho střely odrazí. Nájemný lovec po něm vyšle raketu, Obi-Wana to odhodí a vyrazí mu to meč z ruky. Následně malý Boba po něm vystřelí ze silných blasterových děl lodi. Přiletí Jango a začne s Obi-Wanem bojovat. Námezdní lovec spoutá ruce ocelovým lanem a začne ho táhnou po plošině. Obi-Wan se odkutálí a strhne Janga, kterého potom překopne přes plošinu. Protože je k němu připoután, spadne za ním. Jango se zastaví, ale Jedi přepadne přes plošinu dolů. Pak Jango uvolní lano, které je připoutává k sobě a Obi-Wan se pomocí lana zachytí za podpírací sloupek, ze kterého seskočí k nejbližším únikovým dveřím, které pomocí Síly otevře. Jango se vyškrábe po kluzkém povrchu plošiny až k lodi. Ještě než odletí přiběhne Obi-Wan a na jeho loď mu hodí malé sledovací zařízení.

Z hyperprostoru se u planety Geonosis vynoří Jango Fett a těsně za ním Obi-Wan. Jango zaletí do pásu asteroidů a po Jedim bude pouštět seismické nálože. Obi-Wan bude úspěšně unikat, než se Jango zavěsí za jeho loď. Začne po něm střílet z těžkých blasterových děl a po chvíli se mu podaří jeho loď poškodit. Pak po něm vystřelí řízenou střelu, která ho bude pronásledovat kamkoliv poletí. Podaří se mu ji zničit, když odhodí kontejnery s náhradními díly. Schová se za velký asteroid, kde vypne motory ve své lodi. Jango si bude myslet, že ho zničil, a tak zamíří k planetě Geonosis. Obi-Wan po chvíli také přistane na planetě Geonosis, kde uvidí velké množství lodních jader do křižníků Obchodní federace. Pak se vydá prozkoumat základnu Geonosianů.

Senátorčina dopravní loď přistane na planetě Tatooine, kde se Amidala s Anakinem vydají hledat Anakinovu svou matku. Zastaví se u Anakinova bývalého majitele Watta, který jim sdělí, že ji prodal jednomu farmáři Larsovi, který má svůj statek mimo hlavní město. Vydají se tedy za ním. Potkají tam Anakinova protokolárního droida C-3PO, který je zavede za rodinou Larsovou. Tam se dozví, že jeho matka byla unesena Tuskenskými válečníky, kteří ji už nejspíše zabili. Anakin se rozloučí s Amidalou a na kluzáku vyjede svou matku hledat.

Obi-Wan bude procházet tajemnými stavbami na Geonosisu, když uvidí Darth Tyranuse s místokrálem Obchodní federace, které bude sledovat do zasedací síně, kde vyslechne zasedání.

Anakin dorazí k tábořišti Tuskenů, kde v jednom z jejich stanů najde svou matku. Ta mu zemře v náručí. Padawan neovládne svůj hněv a všechny Tuskeny pobije. Jeho bolest bude cítit mistr Yoda na Coruscantu, který o to řekne i mistru Winduovi.

Rytíř Jedi Obi-Wan se bude chtít spojit s radou Jedi na Coruscantu, ale kvůli poškozenému vysílači se bude zkoušet spojit s Anakinem. Na Naboo ho však nenajde, avšak vysílač jeho lodi najde Anakinovu loď na Tatooinu. Pošle mu tedy zprávu pro radu Jedi.

K domovu rodiny Larsovi přijede Anakin na kluzáku a po sesednutí ponese v rukou svou mrtvou matku.
Amidala mu přinese něco na jídlo a dá se s ním do rozhovoru. Anakin bude projevovat svou bolest, začne vinu svádět na Obi-Wana, pak jí řekne, že zabil všechny Tuskeny včetně žen a dětí. Nakonec ho Amidala uklidní.
Rodina Larsova spolu s Anakinem a Amidalou se shromáždí nad hrobem mrtvé Anakinovy matky, aby pronesli poslední rozloučení. V tom přijede R2-D2 a oznámí jim, že přišla zpráva od Obi-Wana Kenobiho. Anakin se senátorkou odejdou na loď a s sebou vezmou kromě R2-D2 také protokolárního droida C-3PO. Zprávu od Obi-Wana přepošlou před Corucantskou radu Jedi. Anakin dostane od mistra Windu přímý rozkaz zůstat tam kde je a chránit senátorku. Amidala však bude chtít pomoci Obi-Wanovi a tak nakonec všichni odletí na Geonosis.

Rada Jedi spolu s hlavními senátory bude diskutovat o současné situaci a navrhnou vytvoření armády klonů. Tento návrh by však musel při zasedání přednést některý ze senátorů.

Na Geonosisu vejde hrabě Dooku do místnosti, kde je uvězněný Obi-Wan. Bude s ním hovořit a snažit se ho převést na svou stranu. Řekne Obi-Wanovi o nynější situaci v senátu, kterému velí sithský lord Darth Sidious. Obi-Wan se nenechá ovládnout jeho řečmi, a tak Dooku nakonec odejde.

Při zasedání senátu na Coruscantu přednese Jar Jar Binks návrh na udělení nejvyšších pravomocí pro kancléře Palpatina. Návrh bude přijat a Palpatin vytvoří armádu klonů, která se postaví separatistům.
Mistr Yoda se rozhodne letět na Kamino, aby shlédl armádu klonů a mistr Windu s sebou vezme co nejvíce Jediů, kteří s ním poletí na Geonosis aby pomohli Obi-Wanovi.

Loď senátorky přistane na planetě Geonosis, kde se Anakin a Amidala vydají hlouběji do starých staveb. R2-D2 po přesvědčení C-3PO je budou následovat. V chodbě, kterou budou procházet, na senátorku s Padawanem zaútočí Geonosiané. Anakin je zničí, pak ale na konci chodby Amidala spadne na pojízdnou rampu továrny na droidy. Anakin skočí za ní. Hned na něho zaútočí další Geonosiané. Senátorka zatím úspěšně bude probíhat nebezpečné chapadla a drtiče. Pak tam přijdou C-3PO a R2-D2. Protokolární droid spadne dolů po tom, co ho R2 postrčí. Senátorku chytne jeden Geonosian a hodí ji do nádoby na taveninu, ze které se vyrábí droidi. Z té se nebude moci dostat ven. C-3PO po tom, co ho létací droid hodil na pojízdnou plošinu, přijde o svou hlavu, která mu bude uražena a následně vstrčena mezi hlavy bitevních droidů. Na zbytek jeho těla potom stroj navaří hlavu bitevního droida. Anakin zničí dalších pár Geonosianů a vyskočí na pojízdnou plošinu nad ním. Tam ho srazí posuvné chapadlo a zavaří mu jeho ruku se světelným mečem do formy na bitevního droida. R2-D2 pohotově přiletí k ovládacímu panelu a nádobu se senátorkou uvolní. Ta se z ní vykutálí a hned potom bude obklíčena Geonosiany. Anakinovy se po chvíli podaří uniknout ze sevření jeho ruky, ale drtič mu usekce půlku rukojeti jeho meče. Pak k němu přijde Jango Fett s droidy a zatkne ho.

Epizóda lll-Pomsta Sithov

Obi-Wan s Anakinem vydávají na záchrannou misi uneseného kancléře Palpatina (Ian McDiarmid), jenž byl unesen z Republiky armádou separatistů včele s generálem Grievousem, což je velký mechanický robot s trezorem místo břicha, kde chrání poslední zbytky své živočišné tkáně. Naši dva rytíři přicházejí právě včas, aby si mohli před záchranou kancléře hodit ještě jednu partičku šermu s hrabětem Dooku (Christopher Lee), vůdcem separatistů. Obi-Wan končí v bezvědomí naskládán pod odstřeleným architektonickým doplňkem místnosti, Anakin však dostává Dookua do úzkých a povzbuzován Palpatinem hraběte zabíjí, přestože to v žádném případě nebylo v sebeobraně. Porušuje tak kodex a přistupuje nevědomky na Palpatinovu přesvědčovací a konvertorní hru – začne našlapovat cestou vedoucí k Darthu Vaderovi. Kancléře se tedy podaří zachránit, nicméně tím vše teprve začíná. Palpatin je de facto postavou určující směr Epizody 3 a podle toho by také vypadala osnova filmového příběhu. Hodným dědečkem zůstává mezi rytíři Jedi už pouze v Anakinových očích a je rozhodnuto, že Anakin bude Radě na pana kancléře donášet. Což samozřejmě nese s krajní nelibostí – se značnějším vztekem už nese fakt, že byl sice na oplátku přijat do Rady Jediů, víceméně však jen jako občasný přísedící. Epizoda III - Pomsta Sithů Jednoho dne se mu pak jeho, na veřejnosti zatajovaná, žena Padmé svěří se svým těhotenstvím. To by pro Anakina znamenalo vyloučení z řad rytířů Jedi. To mu však přílišné starosti nedělá a prožívá si svůj okamžik štěstí. Po pár týdnech je však vše jinak. Sen o smrti Padmé při porodu ho přivádí ještě blíže k útesu scestí, ze kterého je dolů zatraceně hluboko. Propadá tak ještě většímu Palpatinovu vlivu, zvláště pak v momentě, kdy mu kancléř prozradí, že jediný způsob záchrany Padmé je poznání Temné strany Síly… Kostky jsou vrženy, startovní čísla přidělena, nádrže vesmírných lodí naplněny, vše může vyústit do tragického začátku konce demokracie a svobody křížem krážem celým vesmírem.

Epizóda lV-Nová Nádej

Na okraji galaxie leží vyprahlá žlutá planeta Tatooine.Nedaleko ní pronásleduje mezihvězdný křižník Impéria loď povstalců.Když je maličká loď přemožena, ukrývá princezna Leia tajné plány hluboko do paměti R2-D2.Pak R2 a C-3PO unikají ze zničené lodi, aby na Tatooinu našly Obi-Wan Kenobiho a doručily mu plány. Luke Skywalker uslyší čast Leiiny prosby o pomoc.Později si v Kenobiho příbytku poslechnou zbytek Leiiny zprávy.Musí bez čekání dostat R2 a plány na planetu Alderaan. Luke, Obi-Wan a droidové jedou do Mos Eisley, aby tam našli pilota.V baru Obi-Wan mezi obludami a exotickými cizinci najme HanaSola. Mezitím co Figrin D'an a jeho kapela hrají, Han a jeho Společník Chewbacca uzavřou s Obi-Wanem a Lukem obchod. Jakmile nastoupí do Hanovy lodě, Millennium Falcon, vydají se na pouť k čerdtvě zničené planetě Alderaan.Falcon je však nečekaně zachycen tažným paprskem Hvězdy smrti a je bezmocně vlečen do jejího hangáru.Obi-Wan se snaží vypojit paprsek, Aby Falcon mohl uniknout.Protože je generátor paprsku spojen s hlavním reaktorem, stačí rozpojit toto spojení. Obi-Wan a R2-D2 zjistí, že princezna Leia je na Hvězdě smrti uvězněna.Zatímco Luke a Han, převlečeni za vojáky Impéria, zachraňují Leiu, Obi-Wan a Darth Vader se utkají v nelítostném souboji se světelnými meči. Obi-Wanův souboj odvede pozornost stráží a umožní čtveřici návrat zpět na Falcon.Paprsek je vypnut a Falcon uniká, ale Obi-Wan v boji s Vaderem prohrává a mizí. Povstalci našli způsob, jak zničit Hvězdu smrti.Luke, intenzivně pronásledovan Vaderem, letí směrem k cílové oblasti v jednomístné stíhačce.Úspěšně zasáhne chladící šachtu a žene se z dosahu blížící se exploze.Po úspěchu povstalců dostávají Han a Luke čestná vyznamenání od princezny Leii za přítomnosti stovek vojáků.

Epizóda V-Impérium vracia úder

Na zmrzlé a zlověstné planetě Hoth si povstalci postavili základnu.Když Luke na tantaunovi hlídkuje,napadne ho ledová nestvůra, která zabije tantauna a odtáhne Luka do svého doupěte.Mezitím na povrchu bez povšimnutí přistává průzkumný droid Impéria. Na velitelství siHan uvědomí, že Luke chybí.S rozhodnutím, že přítele najde, jde ven do vražedného mrazu.Zatímco Leia úzkostlivě čeká na velitelství, Han najde Luka a ukryje ho uvnitř mrtvého tantauna.Poté co jsou nalezeni a dopraveni zpět na základnu, Han rozmetá Vaderova droida na milion kousků.Byli objeveni! Vojska povstalců se na Hothu připravují na nadcházející nelítostné bitvy.Za otřesů země se povstalecký důstojník rozhlíží po okolí dalekohledem.Několik císařských kráčejících tanků se zlověstně blíží.Vstříc jim letí několik povstaleckých spídrů, aby se s nimi utkali.Luke a ostatní piloti kolem tanků krouží, omotávají jim nohy do kabelů a uprostřed přívalů ledu a sněhu je nechávají padat a hroutit se.Jejich snahy jsou marné, avšak když Vader a jeho jednotky přistanou a vstoupí na základnu povstsalců, Han, Leia, Chewbacca, R2-D2 a C-3PO se dávají na útěk.Vader se do hangáru dostává právě v okamžiku, kdy jej opouští Millennium Falcon. Mezitím se Luke vydává do systému Dagobah.Po přistání mu malá scvrklá bytost nabídne, že ho zavede k Yodovi, mistru řádu Jedi, kterého hledá.Ve spěchu Luke ztrácí trpělivost.Když tato bytost začne mluvit k neviditelné postavě (Obi-Wan), Luke si uvědomí, že byl v Yodově přítomnosti po celou dobu.Obi-Wan přesvědčí Yodu, aby začal s výcvikem rytíře řádu Jedi. Falcon se řítí do prostoru a Han uniká pozornosti říšských stíhaček tím, že se schovává v poli asteroidů.Kráter, do kterého Han vstoupil však není tunel, ale obrovský kosmický červ a Falcon jen tak tak uniká mezi jeho obrovskými zuby, když se je tato nestvůra snaží spolknout. Lando Calrissian a skupina stráží vítají cestovatele v Oblačném městě.Naneštěstí však Vader a jeho vojáci přijeli dříve, aby zajistili jejich dopadení.Aby Vader nalákal Luka do Oblačného města, mučí Hana.Plán funguje a když se Luke blíží, zmrazí Hana do bloku karbonitu před zraky Leii a Chewbaccy a nechá je trápit se nad osudem jejich přítele.Lando nemůže skrýt bolest své vlastní zrady.Může však jen zkontrolovat Hana uzavřeného v karbonitu, aby se ujistil, že je ještě stále naživu. Luke a Vader spolu bojují na život a na smrt, světelné meče divoce létají.Vader vyzívá Luka, aby přestal ovládat svůj hněv a pak se mu přiznává, že je jeho otec.Vader prudkým úderem odsekne Lukovu pravou ruku a jeho meč odlétá a padá dolů.

Epizóda Vl-Návrat Jediho
Kdysi dávno, v jedné předaleké galaxii... Povstalci zjistili, že se začala stavět nová Hvězda Smrti, která však bude o mnoho silnější než její předchůdkyně. Luke Skywalker, který zničil První Hvězdu smrti, má ale teď jiné starosti. Musí zachránit svého přítele Hana Sola, kterého vězní zákeřný gangster Jabba Hutt. Není však sám. Lukovi pomáhá princezna Leia Organa, Lando Calrissian, Žvejkal a dva roboti C - 3PO a R2 - D2. Když se Lukovi a jeho přátelům podařilo dostat se do Jabbova paláce, Jabba je nechal zajmout a chtěl je nechat popravit. Luke však předpokládal, že se Jabba bude vzpírat, a tak do R2 ukryl svůj nový světelný meč. Když je chtěli Jabbovi poskoci svrhnout do jámy za odporným Sarlacem, vystřelil R2 do vzduchu světelný meč, Luke ho chytil a pustil se do Jabbových poskoků. Ti postupně padali do Sarlacova chřtánu. Za nimi spadl i Boba Fett, námezdní lovec lidí, který prodal Hana Jabbovi. Potom Luke za pomoci Lei vyhodil do povětří hlavní loď i s Jabbou. Když byl Han zachráněn, odletěl Luke a R2 zpět na planetu Dagobah, aby se Luke mohl doučit rytířem Jedi. Mistr Yoda Lukovi řekl, že už další výcvik nepotřebuje. Jelikož Yoda přežil již 900 let, zemřel v Lukově přítmnosti. Luke byl zdrcen. Vyšel z Yodova příbytku a potkal ducha Obi - Wana Kenobiho, který byl zabit Darth Waderem, což byl Lukův otec. Obi - Wan mu řekl, že má sestru, kterou je princezna Leia. Luke odletěl za svými přáteli na novou základnu povstalců. Povstalci zjistili, že nová Hvězda Smrti má silové pole, které má vypínač na planetě Endor. Jakmile bude silové pole vypnuto, zaůtočí na Hvězdo Smrti stíhačky, které zničí hlavní reaktor. Tento útok povede Lando Calrissian, který byl jmenován generálem. Další generál, Han Solo, se se svou skupinou vydá na Endor vypnout silové pole. Do Hanovy skupiny patří Žvejkal, Leia, Luke a ještě několik vojáků. Když dorazili na Endor, spřátelili se s místními obyvateli. Byli to malí medvídkové Ewoci. Luke se nechal zajmout svým otcem, který proto přiletěl na Endor. Chtěl najít v otcově srdci dobro, ale Vader ho odvedl k císaři Imperia. Han a jeho přátelé na Endoru zatím bojovali o budovu s hlavním ovladačem silového pole. Lando a ostatní stíhači již byli na cestě na Hvězdu Smrti. Císař chtěl Luka obrátit na temnou stranu síly, což se mu málem podařilo. Luke se opět utkal se svým otcem a málem ho zabil. Nakonec císaři řekl: "Nikdy mě nedostanete! Jsem Jedi!" Císař se rozzlobil a začal do Luka pouštět blesky. Luke málem zemřel, ale když Darth Vader viděl syna trpět, vrhnul se na císaře a shodil ho z propasti na vesmírné stanici. V tu chvíli se Hanově skupině podařilo vypnout silové pole, a tak začal útok na hlavní reaktor. Darth Vader, ze kterého se opět stal Anakin Skywalker zemřel. Luke jeho mrtvé tělo dovlekl k jedné imperiální stíhačce a odletěl dřív, než byla Hvězda Smrti zničena. Hlavní reaktor explodoval a s ním i celá vesmírná stanice. Z explodující stanice již vyletělo několik povstaleckých stíhaček a loď Malý Sokol, ve které na poslední chvíli unikl Lando Calrissian. Bylo vyhráno. Na mnoha planetách se konaly oslavy a někteří povstalci se sešli na planetě Endor a spolu s Ewoky oslavovali výtězství.

Historie

500.jpg

 
Dúfam že sa vám páči môj web